Aktualności
Gdyby nie te maszyny…
Na początku XIX wieku inżynierowie wraz z rolnikami zaczęli myśleć o usprawnieniu pracy przy żniwach. Pierwsza maszyna, która miała ułatwić żniwa i sprawdziła się podc ... »
W cieniu sierpa i kosy
Pierwsze znalezisko archeologiczne przypominające sierp datuje się na ok. 13 750 r. p.n.e. Natomiast wydaje mi się, że egipski sierp wkładkowy z czasów XVIII dynastii ( ... »
U progu żniw
I znowu przed nami żniwa, ale tak naprawdę nie zdążymy się dobrze obrócić, a już będzie po, jednak powinniśmy pamiętać, że niegdyś było zupełnie inaczej. ... »
To nie tylko wystawa
W XXX Regionalnej Wystawie Zwierząt Hodowlanych w Szepietowie, w terminie 29-30 czerwca 2024 r., udział biorą przedsiębiorcy rolni, hodowcy zwierząt, mieszkańcy obszar ... »
Mali goście, ale jacy ważni !
Jeszcze wczoraj mała dziewczynka, a dziś Pani doktor przepisująca receptę lub ratująca życie i ten chłopiec jeszcze nie tak dawno na małym rowerku a dzisiaj kurier dostarcz ... »
Są rzeczy ważne i ważniejsze
Dobrze mieć markowe garnki, bo to dobrze wygląda, dobrze też świadczy o gospodarzu i się nie przypali, a w dodatku ten prestiż, spowodowany posiadaniem czegoś, co nie jest o ... »
Łączy ich nie tylko wspólne zadanie
Każdy z nich to jakby osobna bajka, są w różnym wieku i dźwigają plecak o takiej czy innej wadze doświadczeniem życiowych. ... »
Boże Ciało
Data Bożego Ciała nie jest stała, dlatego święto to rokrocznie może wypadać w różnych terminach. Zawsze jednak jest to czwartek po święcie Trójcy ... »
I co z tym skarbem ?
Praktycznie nie ma w Polsce miasta czy wioski, których mieszkańcy nie opowiadaliby między sobą historii o jakimś ukrytym skarbie. ... »
Czego nie jedzono na wsi ?
Gdy rozmawiamy z przedstawicielami młodego pokolenia, odnosimy wrażenie, że nie zdają sobie z tego sprawy, jak bardzo kuchnia chłopska różniła się niegdyś od mieszc ... »
Znamy swą wartość, ale i tak przed każdą wystawą musimy popracować
Kolejny sezon wystawowy zbliża się wielkimi krokami, a wśród nas są tacy, którzy patrzą na to z zupełnie innej perspektywy i w głowach swych układają scenariusze jeszcze ... »
Nasza białoczerwona
Każdy naród czujący i posiadający własną tożsamość posługuje się symbolami charakterystycznymi i zarezerwowanymi jakby wyłącznie dla niego ... »
Możemy być naprawdę dumni – tym razem mamy to!
Tylko raz w roku odbywa się wręczenie mlecznych laurów, przyznawanych przez Polską Federację Hodowców Bydła Mlecznego, a dla nas „żyjących z mleka” to jak rozd ... »
Bociany
W Polsce żyje około 25% światowej populacji bocianów białych, które są jednymi z największych spotykanych u nas ptaków lądowych, osiągających rozpiętość skrzyd ... »
Traktor
Według słownika Dictionary w 1896 roku „tractor” oznaczał silnik lub pojazd do ciągnięcia wagonów, lub pługa. Późniejsza aktualizacja z roku 1926 sugeruje, że ... »
Nasi drapieżni sprzymierzeńcy
Stosowanie nowoczesnego rolnictwa wiąże się również z tym, że Myszy czy norniki często na cel ataku wybierają pola, uprawiane w technologiach bezorkowych, gdyż pozo ... »
Prawdziwa Istota święconki
Koszyczek wielkanocny jest takim symbolem dla świąt Zmartwychwstania Pańskiego jak choinka dla Bożego Narodzenia. W Wielką Sobotę każdy chrześcijanin zanosi pokarmy d ... »
Tradycja wciąż drzemie w Nas
Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień i jest ona upamiętnieniem uroczystego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy a palmy, którymi witali go Żydzi, w polskiej tradycji zas ... »
Dalekie i bliskie
Zygmunt II August ur. 1 sierpnia 1520 w Krakowie zmarł 7 lipca 1572 w Knyszynie. Wielki książę litewski od 1529 król Polski, ostatni dziedziczny wielki książę Litwy, syn Zy ... »
Na przednówku
Dziś termin przednówek zakładamy, że wywołuje u wielu z nas przeróżne emocje, natomiast niegdyś mieszkańcom wsi kojarzył się zapewne w bardziej jednoznaczny sposó ... »
Legendy Tej ziemi drzemią w Nas
Początki Luboni nie są w sposób jednoznaczny udokumentowane, wiadomo natomiast, że w 1310 roku wieś ta nazywała się Lubon, tak jest bowiem zapisana, jako wieś należąca do ... »
Byli tu przed nami, będą też po nas.
W poniedziałkowym poście na Facebooku obiecaliśmy, że opowiemy po krótce jak powstał pałac w Górznie, a więc od początku. ... »
Czas postu i refleksji
Środa Popielcowa to dzień, kiedy w Kościele katolickim rozpoczyna się 40-dniowy okres Wielkiego Postu. Zwyczaj posypywania głowy popiołem w wierze katolickiej ma bogat ... »
Wierni tradycji i oby wszystkim się wiodło
Gdy dziś objadamy się wspaniałymi pączkami o różnorodnym nadzieniu i posypce, nie zastanawiamy się specjalnie, jak to się stało, że przysłowiowy pączek stał się ... »
Mnoga ciąża u krowy - szczęście czy kłopot?
Choć, w pierwszej chwili należałoby się cieszyć z ciąży bliźniaczej u krów, to jednak wszelkie badania prowadzone od lat nie napawają nas już takim optymizmem. Zd ... »
Co nas czeka w przyszłości.
Ambitne cele unijne, kryzys energetyczny, potencjalna konkurencja ukraińskiego sektora rolniczego, niekorzystne trendy demograficzne na polskiej wsi i coraz mniej rolniczy c ... »
Co jest z tą wsią?
Gdybyśmy wzięli pod uwagę statystyki dotyczące całego kraju, moglibyśmy uznać, że polska wieś wcale się nie wyludnia, a wręcz przeciwnie. ... »
Jagnięcina dobra na wszystko
Projekty badawcze prowadzone od lat, potwierdzają niezwykłą właściwość owiec. Owce są ssakami niechorującymi na nowotwory! ... »
Dla obopólnych korzyści
Uczniowie Zespołu Szkół Rolniczo-Budowlanych w Lesznie z klasy drugiej technikum o profilu mechanizacji rolnictwa, kończą powoli trzysemestralną praktykę zawodową, którą ... »
Rozmowa z Prezesem przy końcu roku
Jak ten czas szybko płynie, no i mija kolejny rok, ale czy dla Pana i dla Firmy jest tylko tym kolejnym, czy może wyjątkowym, który w szczególny sposób zostanie zapami ... »
Kiedy zwierzęta mówią ludzkim głosem
Nikt nie powinien mieć wątpliwości, że nadchodzące święta nie tylko obfitują w całą gamę magicznych smaków, ale również legend, zazwyczaj osadzonych w klimacie i kraj ... »
Kto ma monopol na prezenty?
„Jaka Wigilia, taki cały rok". Chodziło o to, aby ten dzień przeżyć godnie i zgodnie. ... »
Zagadkowy święty Mikołaj
Niby wszyscy znamy świętego Mikołaja, ale tak naprawdę bardzo mało o nim wiemy, a najciekawsze jest to, że podobnie jak w zabawie „głuchy telefon”, wiadomo ... »
Andrzejki na starej polskiej wsi
30 listopada w Kościele wspominamy św. Andrzeja, którego kult był od dawna żywy w Polsce, a szczególnie w tradycji wiejskiego ludu. ... »
Na starej polskiej Wsi, u progu zimy.
Niby ta sama pora roku, choć starzy powiadają, że często już z początkiem Listopada potrafiło solidnie przymrozić i napadać, dlatego pola bywały zaorane i opustosza ... »
Wciąż konsekwentnie i niezmiennie z duchem czasu.
Prawdziwe oblicze nowoczesnej firmy to wypadkowa kreatywności w jej zarządzaniu, potencjału pracowników, umiejętności odnalezienia się na rynku, konsekwencji w realizacji za ... »
Chłop potęgą jest i basta
Gdy w ostatniej części trylogii filmowej opowiadającej o losach rodu Karguli i Pawlaków, główni jej bohaterowie planowali swą podróż do Ameryki, to najistotniejszym ... »
Czy tylko tradycja ? – Zaduszki na wsi Polskiej.
W nocy z 1 na 2 listopada nie należało wychodzić z domu, ponieważ wierzono , że w tą noc zmarli księża odprawiają w kościołach msze, na które ze wszystkich stron przy ... »
Czym jest dla nas rolnicza dwunastka?
Tuż przed wyborami rolnicze organizacje związkowe pytały polityków o tzw. rolniczą dwunastkę ... »
Zrozumieć krowę
Myśląc o przeciętnym zjadaczu chleba, trudno sobie wyobrazić by ten pośród zgiełku codziennej dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości, zastanawiał się akurat nad ty ... »
Kraina mlekiem płynąca
Prawdopodobnie wszystko zaczęło się od udomowienia bydła, owiec i kóz... ... »
Jest mi z Wami po drodze
Kilka dni temu wstąpił w szeregi naszego zespołu nowy agronom, którym jest Pan Wiesław Pszonka. To ważne dla wszystkich wydarzenie, choćby z uwagi na to, że efekty jego pr ... »
Pieniądze to nie wszystko
Gdyby nawet ktoś przypadkiem zainteresował się i dotarł do materiałów opisujących naszą działalność, od razu się zorientuje, że Ośrodek Hodowli Zarodowej w Garz ... »
Dożynek firmowych czar
Na pełne i szczegółowe podsumowanie efektów całorocznej pracy jest jeszcze czas i przedstawimy je bliżej końca roku, natomiast dziś pozostając nadal pod wrażeniem sobotni ... »
Obrońcy polskich smaków
Ostatnio coraz częściej mówi się o tym, że tzw. produkcja zwierzęca jest nieopłacalna ekonomicznie i szkodliwa dla środowiska. Podkreśla się, że pochłania ona z ... »
Konsekwentnie w kierunku przyszłości
Uruchomiliśmy projekt polegający na budowie pięciu farm fotowoltaicznych, który właśnie został sfinalizowany. ... »
Krajowe Dni Kukurydzy Garzyn 2023
Kilka istotnych faktów w przededniu KRAJOWYCH Dni Kukurydzy Garzyn 2023 ... »
Z tradycji - czy bardziej z potrzeby?
W przededniu obchodów Gminnych Dożynek, zapewne nie jeden z nas zadaje sobie pytanie, czy organizowanie ich w obecnych czasach wynika bardziej z samej tradycji, czy potrzeby pocz ... »
Nasze małe bitwy
Mamy prawo do pełnego świętowania 15 sierpnia, jako rolnicy i jako „żołnierze”, ponieważ podobnie jak oni, zwłaszcza tego lata walczyliśmy na froncie z pogodą, ... »
15 sierpnia w tradycji wsi polskiej
Jak głosi jedna z legend: Trzy dni po śmierci Najświętszej Marii Panny apostołowie nie znaleźli w Jej grobie ciała, tylko same kwiaty i zioła, na tę pamiątkę święci si ... »
W równowadze między wydarzeniami a dniem powszednim
Rozmowa z Adamem Kośmidrem - Prezesem Ośrodka Hodowli Zarodowej "Garzyn" ... »
Co Myślą o nas nasi sąsiedzi?
Znamy wyniki sondażu badającego wizerunek Ośrodka Hodowli Zarodowej w Garzynie, funkcjonujący w świadomości społeczności lokalnej. ... »
Wkraczamy w decydującą fazę
Wreszcie kombajny wyjechały w teren, ledwie pierwszy kurz opadł na ścierniska, a już spora ilość przyczep z ziarnem opuściła pola, no i krajobraz zmienia się wraz z nowo p ... »
Ze Stolicy do Garzyna
Nie często mamy okazje gościć w naszym Ośrodku studiujące na renomowanej warszawskiej uczelni praktykantki. ... »
Zawody czas zacząć
Mimo to, że w produkcji zwierzęcej bez względu na pory roku, wszystko toczy się własnym tempem, to za sprawą produkcji roślinnej mniej więcej o tej samej porze roku, ... »
Nasze inwestycje w przyszłość
Zgoda buduje, nie zgoda rujnuje- to powiedzenie niby stare jak świat, choć w tej najnowszej świata wersji staje się coraz mniej słyszalne. ... »
Jak najbliżej Was
Mistrzowie kulinarni tworzą swoje programy o gotowaniu, artyści o sztuce, natomiast my o tym co robimy na co dzień, co naprawdę kochamy i co nam dobrze wychodzi. Już od ... »
Pracownik z pasją poszukiwany
Wiadomym jest to, że jeśli praca sprawia przyjemność, to wszystko wokół nas staje się harmonijne i twórcze oraz zgrywa się w sensowną całość. ... »
A my wciąż na fali
Zwycięska passa wciąż trwa, najpierw sukcesy na wystawie krajowej w Poznaniu, w tamtym tygodniu wspaniałe wieści z Gali Mlecznej, a tym razem 2 championy i 2 wicechamp ... »
Nasza wisienka na torcie
Nie będzie wielkim nadużyciem, gdy uznamy, że cała rzeczywistość w Ośrodku Hodowli Zarodowej w Garzynie kręci się wokół krowiego mleka. ... »
Zapukaliśmy już do drzwi kilkudziesięciu mieszkańców
Prowadzone przez nas badania, szukające podpowiedzi, w jakim świetle widzą nas nasi sąsiedzi, są już na półmetku realizacji zbierania danych. Jest jeszcze zbyt wcześnie, ... »
Wróciliśmy z tarczą
Tegoroczna, jubileuszowa, Narodowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych dostarczyła nam wielu powodów do dumy. ... »
XXX Narodowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych 12-14.05.2023 r.
To najważniejsze i niewątpliwie cieszące się ogromną popularnością wydarzenie dedykowane sektorowi hodowlanemu. ... »
Mali sprzymierzeńcy wysokich plonów
Uprawę rzepaku traktujemy bardzo poważnie, dlatego staramy się spełnić wszelkie warunki by plony były jak najwyższe ... »
O ponadczasowym znaczeniu Konstytucji 3 maja dla wsi polskiej
To niebywałe, że właśnie my Polacy w roku 1791 uchwaliliśmy pierwszą w Europie i drugą na świecie konstytucję, którą wtedy jak i dziś należy postrzegać jako wie ... »
Duży krok na drodze do nowoczesności
W ramach modernizacji placu gospodarstwa produkcji roślinnej w Drobnienie, zakończyliśmy zadanie polegające na pełnym zautomatyzowaniu stacji paliw. Dzięki zintegrowanemu s ... »
Zapraszamy do ankiety
CHCEMY SIĘ DOWIEDZIEĆ CO O NAS MYŚLICIE ... »
Wielkanocne życzenia
W Chrześcijaństwie jajko łączone jest ze zmartwychwstaniem - zwycięstwem życia nad śmiercią. Skorupka symbolizowała to co stare, żółtko zaś to, co nowe. ... »
Nowa Manitka już dotarła
Na gospodarstwie w Górznie praca wre, w dużej mierze za sprawą nowo zakupionej ładowarki Manitou MLT 630-115 ... »
Jagnięcina na 6+
17 marca w restauracji Loft w Gostyniu była okazja w czasie kolacji skosztować świeżej jagnięciny pochodzącej z „garzyńskiej” hodowli, gdzie utrzymujemy zwierzę ... »
Tłusty czwartek
Niechaj wspaniały wygląd smak i zapach tłustoczwartkowych pączków będzie osłodą dnia codziennego ... »
Ruszył front robót w Drobninie
Co prawda w czasie zimowej aury przyroda pozostaje w uśpieniu, lecz u nas wciąż coś się dzieje. ... »
Kolejna inwestycja w Gospodarstwie Knyszyn zakończona
W Gospodarstwie Knyszyn, wchodzącym w skład Ośrodka Hodowli Zarodowej w Garzynie została uruchomiona nowa stacja paliw. ... »
Bal na 100 par
W ubiegłą sobotę po raz pierwszy i mamy nadzieję, że nie ostatni odbył się karnawałowy bal pracowników Ośrodka Hodowli Zarodowej w Garzynie. Według słów Prezesa otwie ... »
Nowa inwestycja w Luboni
W Luboni powstaje nowa obora, która będzie mogła pomieścić około 300 sztuk jałówek. Ta od dawna oczekiwana inwestycja ma niebagatelne znaczenie w utrzymaniu wysokiego pozi ... »
Kolejna jałówka rasy Jersey
Wczorajszego dnia o godz. 18:00 na terenie gospodarstwa w Górznie odnotowaliśmy kolejny samodzielny poród jałówki typu Jersey Cielęta tej rasy rodzą się u nas dość spor ... »
Sukces w Brylewie
W Gospodarstwie Brylewo skończył się wykot owiec. Zamknęliśmy rok bardzo dobrym wynikiem – 253 narodzin pięknych zdrowych jagniąt. Wynik ten w ujęciu statystycznym ... »
Życzenia świąteczno-noworoczne
W imieniu Zarządu i całej rodziny pracowników OHZ Garzyn, pragniemy złożyć wszystkim szczere i nasycone atmosferą narodzin Stwórcy życzenia wszelkiej radości i pomyślno ... »
Wspólne spotkanie wigilijne
Tym razem sala pękała w szwach, gdy na spotkanie wigilijne przybyli prawie wszyscy pracownicy OHZ Garzyn z małym wyjątkiem sprawujących dyżury i tych, którym zdrowie na to n ... »
Garzyńskie mikołajki
6 grudzień 2022, dla większości dzieci naszych pracowników będzie datą, która na długie lata zagości w ich pamięci. ... »