Tel.: +48 65 536 60 50 sekretariat@garzyn.pl
garzyn KWR polski produkt
OHZ GARZYN Facebook OHZ GARZYN Instagram

Z tradycji - czy bardziej z potrzeby?

2023-08-25

Z tradycji - czy bardziej z potrzeby?

W przededniu obchodów Gminnych Dożynek, zapewne nie jeden z nas zadaje sobie pytanie, czy organizowanie ich w obecnych czasach wynika bardziej z samej tradycji, czy potrzeby poczucia się częścią pewnej wspólnoty osób żyjących pod tym samym niebem?
Nie bez przyczyny przychodzi mi na myśl pojęcie „Małej Ojczyzny”, tej występującej w czystej formie, brzmiącej głosem nestorów polskiej socjologii: Stanisława Ossowskiego i Floriana Znanieckiego.
Bez wątpienia „Mała Ojczyzna” skupia ludzi żyjących w bliskim dla ich serca i duszy miejscu, w kręgu oddziaływań miejscowej tradycji, kultury, różnych form życia społecznego oraz przyrody.
„Mała ojczyzna” łączy nas z innymi, inspiruje do działania i nadaje specyficzny sens wszelkiej naszej aktywności. Przypomina o wspólnych korzeniach, ale również zachęca do stawiania kolejnych, bardziej odważnych kroków i częstokroć jak nikt inny uzmysławia nam „kim jesteśmy, skąd idziemy i dokąd zmierzamy”.
Dla nas uczestnictwo w tym doniosłym święcie gminy wypływa z naturalnej potrzeby, nadając specjalny sens temu wszystkiemu co robimy na co dzień.
Co prawda wielu z nas nie urodziło się na tej ziemi i nie spędza nocy pod krzemieniewskim niebem, ale każdego dnia, kolejną kroplom potu pozostawioną tu w wyniku pracy, potwierdza, że jesteśmy stąd i chcemy być małą cząstką naszej wspólnej gminnej społeczności, mając zaszczyt tworzyć przyszłe oblicze naszej wspólnej „Małej Ojczyzny”.

powrót do aktualności

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X