Tel.: +48 65 536 60 50 sekretariat@garzyn.pl
garzyn KWR polski produkt
OHZ GARZYN Facebook OHZ GARZYN YouTube OHZ GARZYN Instagram

Hodowla bydła mlecznego i mięsnego

Hodowla mleczna

Największymi obiektami są obory wolnostanowiskowe na głębokiej ściółce:

  • W Górznie łącznie na liczbę ponad 500 szt. krów: obora główna z budynkiem porodówki, krów zasuszonych oraz wiata na urodzone cielęta.
  • W Mierzejewie łącznie na liczbę ponad 500 szt. krów: obora główna z budynkiem krów niskowydajnych i zasuszonych oraz budynkiem porodówki i dwoma pomieszczeniami na urodzone cielęta.
  • W Knyszynie obora na 300 szt. krów: obora główna, budynek krów zasuszonych, budynek porodówki i nowoczesny cielętnik oraz jałownik.

Hodowla bydła mlecznego liczy obecnie 1410 krów (stan na 31.12.2021 r.) wraz z kompleksowym odchowem cieliczek. Rzeczywista wydajność jednostkowa w 2021 roku wyniosła 11 942 kg mleka. Wydajność ta systematycznie rośnie, a to dzięki odpowiedniej selekcji, prawidłowemu kojarzeniu krów, poprawie jakości pasz objętościowych i warunków zoohigieniczych w oborach.

Wyznaczony kierunek doskonalenia i prac hodowlanych w OHZ „Garzyn” ma na celu osiągnięcie w bliskim terminie wydajności 12 500 l mleka sprzedanego od krowy o wysokiej zawartości suchej masy, w oparciu o własny materiał hodowlany.

Głównym celem jest też długowieczność krów. Ta cecha pozwoli na dłuższe użytkowanie zwierząt w stadzie, a tym samym na większą ilość sprzedanych jałowic cielnych.

Oprócz długowieczności i wydajności mlecznej przy wyborze nasienia buhajów zwraca się uwagę na indeksy:

1. Indeks wymienia:

  • więzadło środkowe wymienia,
  • zawieszenie przednie wymienia,
  • ustawienie strzyków,
  • położenie wymienia,
  • szerokość wymienia,
  • szybkość oddawania mleka,
  • natomiast na zawieszenie tylne wymienia w mniejszym stopniu, z uwagi na dość mocne zaawansowanie tej cechy w stadzie.

2. Indeks nóg i racic:

  • ustawienie tylne nóg,
  • wysokość piętki,
  • stopień spionowania,
  • racice.

Indeks nóg i racic jest to najważniejszy element po rozrodzie wpływający na długość użytkowania zwierząt.

3. Kaliber zwierzęcia:

Aby uzyskać możliwie szybki postęp genetyczny do unasieniania jałowic przeznaczone jest nasienie czołowych buhajów z całego świata.

Hodowla bydła mlecznego w OHZ „Garzyn” zmierza we właściwym kierunku. Dowodem jest choćby liczba matek buhajów licząca 155 szt. na koniec 2021 roku.

Kolejnym celem hodowli bydła w OHZ „Garzyn” jest kontynuacja pozyskiwania i transplantacji zarodków.

Wykorzystywane są jako dawczynie jałówki o najwyższej wartości hodowlanej oceniane genomowo. Finalnym celem zabiegów ET będzie oferowanie na rynku pozyskanych zarodków. Spółka wyhodowała krowę, która w roku 2021 po wycenie genomowej uzyskała wartość gPF 142 oraz jałówkę, która uzyskała wysoki gPF 149.

Hodowla bydła mięsnego rasy Highland

Hodowla bydła mięsnego liczy obecnie 12 krów (stan na 31.12.2021 r.). Ogólna liczba zwierząt w 2021 roku liczyła 31 szt. Bydło mięsne rasy Highland utrzymywane jest na terenach nieużytkowych w celu zachowania estetyki terenu.

Głównym celem hodowlanym jest poprawa umięśnienia i pokroju.

W stadzie Highland organizacja rozrodu odbywa się haremowo. W roku 2021 zakupiliśmy nowego buhaja rozpłodowego w celu poprawy wartości hodowlanych i użytkowych.

Zwierzęta te stanowią atrakcję dla okolicznych mieszkańców i gości. Polecamy je do gospodarstw agroturystycznych i ogrodów zoologicznych.

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X