Tel.: +48 65 536 60 50 sekretariat@garzyn.pl
garzyn KWR polski produkt
OHZ GARZYN Facebook OHZ GARZYN YouTube OHZ GARZYN Instagram

Co nas czeka w przyszłości.

2024-01-26

Ambitne cele unijne, kryzys energetyczny, potencjalna konkurencja ukraińskiego sektora rolniczego, niekorzystne trendy demograficzne na polskiej wsi i coraz mniej rolniczy charakter obszarów wiejskich w Polsce – to tylko część wyzwań stojących przed polskim rolnictwem.Co za tym może kompleksowo pomóc w bardziej zrównoważonym jego rozwoju oraz dać szansę przełamania strukturalnych problemów trapiących sektor od lat.

Na polskiej wsi już mało kto zajmuje się rolnictwem. Zamiast rodzinnych gospodarstw są duże hodowle, a wkrótce mogą je zastąpić jeszcze większe fermy przemysłowe. Jednak to wcale nie oznacza, że cała Polska wieś w przyszłości stanie się jednym wielkim przemysłowym kombinatem.Nie jest to jedyna wizja przyszłości, ponieważ polskie rolnictwo w tym przetwórstwo nie dopracowało się jeszcze odpowiednika szynki parmeńskiej lub któregoś z francuskich serów znanych na całym świecie. To nie tylko brak rozpoznawalnych polskich marek, ale także nastawienie wyłącznie na surowiec.
Rzeczywiście, to jest olbrzymi obszar do zagospodarowania, tym bardziej że potrafimy produkować żywność ekologiczną o niesamowitych walorach smakowych. Do tej pory mamy tylko dziewięć produktów zarejestrowanych w Brukseli jako produkty regionalne.

W całej Unii jest 600 takich produktów, w Niemczech 120, we Francji 130, we Włoszech 80. Stawiamy pierwsze kroki, musimy się nauczyć czerpać z naszego dziedzictwa kulinarnego wywodzącego się ze wspaniałej, bardzo bogatej kultury i umiejętnie je sprzedawać, lecz przede wszystkim bardziej doceniać to, co nasze, przez nas samych.
Dlatego wśród wskazywanych ścieżek rozwoju dla małych gospodarstw jest postawienie na jakościową i sprzedawaną lokalnie produkcję, w tym rolnictwo ekologiczne, a także dodatkowe świadczenie usług pozarolniczych – m.in. agroturystykę. Postuluje się współpracę pomiędzy takimi gospodarstwami, aby podnieść ich pozycję na rynku i poszerzyć dostęp do bardziej zaawansowanych i przyjaznych środowisku metod produkcji.

Bardzo istotnym obszarem dla przyszłości polskiego rolnictwa jest radykalna zmiana spojrzenia i przewartościowanie podstawowych jej elementów.
Chodzi bowiem o to, by móc z jak najmniejszego obszaru uzyskać jak najwięcej plonów, odznaczających się jak najlepszą jakością, przy użyciu niewielkiej ilości nawozów chemicznych i środków ochrony roślin. To wszystko jest możliwe, pod warunkiem stosowania zasad rolnictwa precyzyjnego, na co wielokrotnie zwracaliśmy uwagę i co od dawna jest dla nas podstawowym priorytetem.

Jakieś budynki gospodarcze w nowoczesnym stylu

powrót do aktualności