I co z tym skarbem ?
2024-05-24
Praktycznie nie ma w Polsce miasta czy wioski, których mieszkańcy nie opowiadaliby między sobą historii o jakimś ukrytym skarbie.
Są też miejsca, gdzie faktycznie taki czy inny skarb został ziemi wyrwany.
Statystycznie i odpowiednio do wielkości naszej Gminy, wcale w takowym rankingu źle nie wyglądamy, ponieważ ten w Górznie znaleziono dawno temu, a o tym z Luboni wciąż się mówi, o czym i my pisaliśmy.
W 1931 roku na terenie majątku w Górznie zupełnie przypadkowo podczas prac polowych, został odkryty skarb. Znajdował się on pod kamieniem w skórzanym woreczku, a w nim liczne monety, ozdoby i fragmenty srebra datowane na pierwszą połowę XI wieku.
Skarb ten został ukryty przez majętnego mieszkańca grodu, czerpiącego korzyści z wymiany handlowej.
Ukryty został prawdopodobnie około 1038 roku, kiedy w Wielkopolsce doszło do wybuchu powstania ludowego i najazdu wojsk czeskich księcia Brzetysława I.
Część skarbu przekazano Urzędowi Konserwatorskiemu w Poznaniu, a część do 1945 roku eksponowano w pałacu należącym do rodziny Mullerów w Górznie.
Obecnie w leszczyńskim muzeum znajduje się 70 monet zachowanych w całości lub przeciętych na fragmenty. Pozostałe zabytki z Górzna, ozdoby i lane fragmenty srebra, przechowywane są w muzeum archeologicznym w Poznaniu. Niestety spora część skarbu wywieziona została w 1944 roku do Rzeszy.
Należy jednak podkreślić, że ów skarb był pokaźny, dlatego w czasach jego zdeponowania, jak i w momencie odkrycia mógł przyprawić o prawdziwy zawrót głowy.
Nam natomiast inne sprawy chodzą po głowie, a z ostatnich, choć skromnych opadów deszczu cieszymy się jak z odnalezionego skarbu.
Zdecydowanie wolimy codzienną ustawiczną pracą tworzyć rzeczywistość, by z ziemi, którą uprawiamy muc wyciągnąć jak najwięcej, bo właśnie to jest największym naszym skarbem.
Chcielibyśmy przyczynić się do tego, by przyszłość i zamożność Gminy wynikała bardziej z naszej aktywności niż marzeń o wielkim skarbie.
Dlatego koncentrujemy i staramy się robić wszystko, by kiedyś nasza Gmina była bardziej kojarzona z tym, co wspólnie zrobiliśmy dla tej ziemi, a nasi następcy częściej wspominali owoce naszej pracy niż legendy o gdzieś ukrytych skarbach.