Tel.: +48 65 536 60 50 sekretariat@garzyn.pl
garzyn KWR polski produkt
OHZ GARZYN Facebook OHZ GARZYN YouTube OHZ GARZYN Instagram

Byli tu przed nami, będą też po nas.

2024-02-23

W poniedziałkowym poście na Facebooku obiecaliśmy, że opowiemy po krótce jak powstał pałac w Górznie, a więc od początku.
W 1856 r. z Saksonii na tereny województwa poznańskiego wyemigrował Eduard Müller, gdzie wydzierżawił od Sułkowskich - majątek Tworzewice i ożenił się z Auguste Schröter, córką saskiego pastora. Za zarobione pieniądze kupił on w 1870 r. swą pierwszą posiadłość – Gut Gurschno i wraz z żoną zamieszkali początkowo we dworze Sułkowskich.

Syn Kurt Müller urodził w Tworzewicach, dnia 1 lipca 1865 r. a edukacje swą zaczynał w Lesznie w szkole podstawowej a następnie w liceum. Gdy wydoroślał postanowił przejąć gospodarstwo po ojcu i dlatego ukończył studia rolnicze w Hale.

Jak informują źródła w 1885 r. na Górzno składała się wieś oraz 2756-morgowe dominium w pow. wschowskim. We wsi znajdowały się 24 domy, w tym 228 katolików , 33 ewangelików, w tym 18 analfabetów.
Po śmierci ojca majątek (a konkretnie trzy majętności) odziedziczył Kurt z żoną Annemarie, a dzięki swojej wiedzy przekształcił farmy z typowych gospodarstw hodowlanych na produkcyjne.

W swoich dobrach wybudował fabrykę skrobi, tartak i gorzelnię. Interes szedł świetnie, więc w latach 1908-1912 Kurt wybudował nową luksusową rezydencję, w odległości ok. 1,5 km w kierunku płn.-zachodnim od starego dworu, nad Jeziorem Górznickim. Tam też, na wschód od pałacu zlokalizowano fabrykę krochmalu. Ukończył też budowę kolejki wąskotorowej, którą rozpoczął jeszcze ojciec w 1898 r. Połączyła ona m.in. Górzno i Garzyn, a przez specjalną stację przeładunkową uzyskano połączenie z kolejami państwowymi.

Dziedziczka Annemarie , była dobrze wykształcona, studiowała w Niemczech i w Szwajcarii oraz grę na pianinie w Królewskiej Szkole Wyższej w Berlinie. W pałacu w Górznie Müllerowie prowadzili ożywione życie kulturalne. Annemarie była uważana za dobrą pianistkę, lubiła zapraszać gości „z wielkiego świata.
W 1926 r. na Górzno z obszarem 744 ha składało się 501 ha ziem uprawnych, 75 ha łąk i pastwisk, 125 ha lasów, 18 ha nieużytków i 25 ha wody. Obszar całego majątku wraz z pozostałymi folwarkami wynosił 2229 ha. Majątek posiadał mączkarnię, gorzelnię i pługi motorowe. Zapewne jeszcze przed śmiercią Kurta do pałacu dostawiono dwie oficyny po bokach, połączone z głównym budynkiem. Po wojnie z pałacu w Górznie ostał się jedynie korpus główny, zaś oficyny z łącznikami rozebrano, stawiając na tym miejscu szerokie skrzydła. Budynek przeznaczony został na cele społeczne i utworzono w nim sanatorium, dzięki czemu możemy go podziwiać aż do dziś.
Ta historia pokazuje nam, że kiedyś po nas również zamieszka tu ktoś i chodzi o to, by za kilkadziesiąt albo kilkaset lat, mógł docenić nasze działania, które włożyliśmy dla rozwoju tego niezwykłego skrawka ziemi.

powrót do aktualności

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X