Nasza białoczerwona
2024-05-03
Każdy naród czujący i posiadający własną tożsamość posługuje się symbolami charakterystycznymi i zarezerwowanymi jakby wyłącznie dla niego.
W naszym przypadku jest to orzeł i biało czerwona flaga. Po raz pierwszy biel i czerwień zostały uznane za barwy narodowe dopiero 3 maja 1792 r. w pierwszą rocznicę uchwalenia przed Sejm Wielki Konstytucji Trzeciomajowej.
Jak głoszą kroniki, w czasie uroczystych obchodów uczestniczki miały na sobie białe suknie, przepasane czerwoną wstęgą, a wysokiej rangi urzędnicy biało-czerwone szarfy, nawiązując w ten sposób do herbu Księstwa Litewskiego oraz białego orła na czerwonym tle, który w średniowieczu widniał na chorągwiach królewskich. Kokardy w kolorach biało-czerwonych pojawiły się również w czasie powstania listopadowego w latach 1830–1831.
Pierwszą uchwałę w sprawie biało-czerwonych barw przyjął Sejm Królestwa Polskiego w 1831 roku. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości szczegółowymi regulacjami dotyczącymi barw narodowych zajął się Sejm Ustawodawczy. Za barwy Rzeczypospolitej Polskiej uznaje się kolor biały i czerwony w podłużnych pasach równoległych, z których górny jest biały, a dolny czerwony – brzmiał fragment ustawy z 1919 r. Dwa lata później Ministerstwo Spraw Wojskowych postanowiło doprecyzować odcień koloru czerwonego. Początkowo narodowa czerwień miała odcień karmazynu, a następnie – cynobru. Od 1980 r. barwy polskiej flagi określane są za pomocą współrzędnych trójchromatycznych.
Obecna flaga Polski jest prostokątem o proporcjach 5:8 podzielonym na dwa poziome pasy. Ponadto biały kolor w heraldyce, czyli nauce o herbach, oznacza srebro, a także wodę oraz czystość. Natomiast czerwień jest symbolem ognia, krwi oraz waleczności i odwagi.
Flaga Polski zmieniała się na przestrzeni lat, jednak niemal od samego początku łączyła w sobie biało-czerwone barwy, choć w różnej konfiguracji. Polska flaga, podobnie jak większość innych flag państwowych, wywodzi się od królewskiej chorągwi i herbu.
W okresie Rzeczypospolitej Obojga Narodów chorągiew składała się z dwóch pasów czerwonych, które rozdzielał biały pas. Na chorągwi umieszczony był herb w postaci Białego Orła, symbolizującego Koronę, oraz Pogoni, czyli godła Litwy. Na początku 2000 roku powstała nawet myśl, by nieco zmienić flagę, dodając kolor czarny, ale jednak szybko ta koncepcja została odrzucona, bo okazało się, że jesteśmy bardzo przywiązani do naszych narodowych symboli.
W czasach dewaluacji podstawowych wartości nasza biało- czerwona zyskuje kolejny wymiar, stając się kręgosłupem patriotycznych i moralnych postaw oraz dostrzegania prawdziwych wartości, przez co przyszłe pokolenia będą umieć odróżnić ziarno od plew.