Jagnięcina na 6+
2023-03-20
Jagnięcina była jadana w Polsce przez stulecia, jednak teraz niezbyt często gości na naszych talerzach. Według dietetyków to błąd – ten gatunek mięsa jest nie tylko świetnym źródłem wartości odżywczych, ale też wykazuje liczne właściwości prozdrowotne.
Jagnięcina to mięso pochodzące od jagniąt, czyli owiec, które nie ukończyły pierwszego roku życia. W Polsce kojarzy się ono głównie z obszarami górskimi, ale obecnie możemy już spotkać ją na terenie całego kraju, niestety mrożoną głównie z importu.
Dnia 17 marca w restauracji Loft w Gostyniu ( dwanaście kilometrów od Brylewa, gdzie znajduje się nasza owczarnia ) była okazja w czasie kolacji skosztowania świeżej jagnięciny pochodzącej z „garzyńskiej” hodowli, gdzie utrzymujemy zwierzęta o szczególnych walorach użytkowych. Jagnięcinę przyrządzał i podawał chef Waldemar Kaniewski. Mamy nadzieję na promocję i dalszą współpracę z wieloma szefami kuchni.
Pochodzące z Brylewskiej owczarni zwierzęta są w typie mięsno wełnistym. Pozyskane jagnięta pochodziły z jesiennych wykotów, uzyskały masę około 40 kg, a sama tuszka ważyła 18-20 kilogramów.
Jeszcze do niedawna cała produkcja jagnięciny, jako kulinarny rarytas, przeznaczana była na eksport głównie do Włoch, w okresie świąt Bożego Narodzenia - jagnięta 17-30 kilogramowe i później przed Wielkanocą 25-35 kilogramowe gościły na ich stołach. Od 3-4 lat jagnięta z Brylewa pozostawiane są do masy około 35-45 kilogramów i trafiają także na rynek polski, aby cieszyć nasze podniebienia. Wzrost spożycia jagnięciny daje nadzieje na rozwój tej hodowli i dalsze propagowanie takiej diety.
Owczarnia w Brylewie jest pierwszą owczarnią w odrodzonej po 1918 roku niepodległej Polsce. Posiada udokumentowany w 1919 roku wpis do pierwszej księgi zarodowej owiec pod numerem 411-001. Stado to dało początek wielu znakomitym hodowlom owiec w Polsce
Mięso jagnięce ma bladoróżowy kolor i zachowuje kruchość oraz soczystość nawet po obróbce termicznej. Przypomina ona nieco dziczyznę, zwłaszcza sarninę. Smak jagnięciny wynika przede wszystkim ze sposobu, w jaki hodowane są owce. Zwierzęta nie są stłoczone w ciasnych klatkach – mogą się swobodne poruszać, dzięki czemu ich mięśnie są dobrze rozwinięte. Smak i zapach jagnięciny są uzależnione również od diety jagniąt.
Jagnięcina jest bogatym źródłem cennych substancji odżywczych. Mięso jagnięce zawiera dużą ilość białka, witamin, minerałów, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, kwas linolowy oraz L-karnitynę. W jagnięcinie znajdują się też aminokwasy, w tym kwas glutaminowy, leucynę oraz lizynę, która jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu – uczestniczy w budowie białek, przeciwciał i enzymów, bierze udział w wytwarzaniu hormonów oraz poprawia koncentrację. Lizyna nie jest jednak syntetyzowana w organizmie, dlatego musi być dostarczana w formie suplementów diety lub wraz z pożywieniem.
Jagnięcina jest mięsem lekkostrawnym i dobrze przyswajalnym, dlatego jest polecana między innymi sportowcom, osobom starszym, rekonwalescentom, osobom z podwyższonym poziomem cholesterolu czy cierpiącym z powodu dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Mięso jagnięce może być także elementem diety wątrobowej, którą stosuje się w ramach profilaktyki lub leczenia chorób wątroby.
Jagnięcina jest uznawana za jeden z najzdrowszych gatunków mięs. Zawartość cennych substancji odżywczych, witamin i minerałów sprawia, że jagnięcina wykazuje liczne właściwości prozdrowotne:
- witaminy z grupy B pomagają zapobiegać chorobom układu krążenia;
- kwas linolowy reguluje metabolizm glukozy;
- wysoki poziom CLA, czyli sprzężonego kwasu linolowego i dużej ilości L-karnityny, przyczynia się do poprawy mineralizacji kości i redukcji tkanki tłuszczowej, opóźnia powstawanie zmian miażdżycowych oraz zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2;
- kwas linolowy wspiera przemianę materii i zmniejsza poziom stężenia złego cholesterolu (LDL) we krwi;
- witaminy z grupy B usprawniają metabolizm węglowodanów;
- L-karnityna korzystnie oddziałuje na układ nerwowy i poprawia koncentrację.
Ponadto, dzięki zawartości kwasu orotowego, jagnięcina ma właściwości potencjalnie antynowotworowe. Kwas orotowy jest uznawany za związek zdolny do hamowania rozwoju chorób nowotworowych – w jagnięcinie znajduje się go nawet 30 razy więcej niż w innym mięsie, co według badaczy ma wpływ na fakt, że u owiec nie występują nowotwory. Ponadto jagnięcina rzadko wywołuje alergie pokarmowe, dlatego może stanowić zamiennik dla innych mięs.