Krajowe Dni Kukurydzy Garzyn 2023
2023-09-01
Badacze od wielu lat próbują ustalić, skąd pochodzi kukurydza. Prawdopodobnie jej historia zaczęła się ok. 9 tys. lat temu, lecz ze względu na liczne znaleziska archeologiczne (np. skrobia na narzędziach), obejmujące rozległe tereny, nie da się precyzyjnie określić miejsca, w którym kukurydza została udomowiona.
Za obszar pochodzenia kukurydzy przyjmuje się obszar Ameryki Środkowej i Południowej, a dokładniej: Meksyk i Peru. Jednak badania nad pochodzeniem kukurydzy utrudnia fakt, że do dzisiaj nie odnaleziono jej dzikiej formy. Niektórzy badacze twierdzą, że jest to dowód na to, że ta roślina została wyhodowana przez człowieka poprzez liczne krzyżówki i selekcję, a jej przodkiem jest trawa teosinte należąca do rodzaju Zea
Do Europy kukurydza przywędrowała wraz z Krzysztofem Kolumbem i bez watpienia wywarła na Europejczykach duże wrażenie. Pierwsze ziarna ujrzały europejski krajobraz w marcu 1493r. za sprawą pierwszej wyprawy i zostały zasiane w rejon Andaluzji, miejsce to stało się wkrótce wielkim obszarem upraw kukurydzy. Stąd kukurydza przedostała się do sąsiednich krajów Europy Południowej, a potem przez Kretę na bliski Wschód.
Do Polski to zboże przywieziono z Rumunii lub Węgier w XVIII w
Słowo kukurydza pochodzi z języków orientalnych, a do nas przywędrowało z krajów ościennych, prawdopodobnie z Ukrainy, chociaż zdania na ten temat są podzielone. Podobna nazwa stosowana jest również w językach: chorwackim, czeskim, słowackim, rosyjskim, a nawet węgierskim. W innych krajach najczęściej mówi się maiz (nazwa łacińska Zea mays). Ten wyraz jest też używany w gwarze śląskiej. Z tego schematu wyłamali się włosi, którzy na kukurydzę mówią granturco, co nie wzięło się znikąd, gdyż w dawnych wiekach w Europie tę roślinę określano mianem „turecka pszenica”. Do dzisiaj na Morawach używa się nazwy turky
W porównaniu z pszenicą i ryżem kukurydzą, jest najbardziej wszechstronną rośliną pod kątem możliwości jej wykorzystania. Około 2/3 światowej produkcji przeznaczone jest na paszę dla zwierząt jako ziarno bądź kiszonka z całych roślin. Ziarno i kiszonka z kukurydzy są jednymi z najbardziej energetycznych pokarmów dla zwierząt gospodarczych, dostarczającymi więcej tłuszczu niż pszenica i jęczmień, jednak zawierają mniej proteiny niż ziarno zbóż.
W naszym gospodarstwie uprawa kukurydzy ma istotne znaczenie, wysiewamy ją na powierzchni tysiąca ha i zamierzamy ustawicznie ją rozwijać.
Więcej na temat jej samej i sposobach jej uprawy, można będzie dowiedzie się już w tą sobotę na terenie naszego gospodarstwa w Drobninie.
Wszystkich serdecznie zapraszamy na Krajowy Dzień Kukurydzy Garzyn 2023